poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Kawa - odchudza czy powoduje tycie?

Nie uważając na siebie udało mi się znowu przytyć, praktycznie do wagi sprzed odchudzania. Przez długi czas udawało mi się bronić na granicy 90 kg (po schudnięciu do 87). Następnie 95 kg. Obecnie po urlopie - całe 97 kg. Znowu więc muszę uciec się do jednego z pewnych środków na schudnięcie jakim jest liczenie kalorii.

Chciałbym jednak podzielić się z Państwem jedną z obserwacji, która powoduje u mnie dylemat. Otóż w wielu tekstach kawę opisuje się jako idealny środek odchudzający. Jako że mam co do tego wątpliwości to postanowiłem się podzielić kilkoma tekstami znalezionymi w sieci

Gurbacka.pl - 3 SPOSOBY ABY KAWA STAŁA SIĘ IDEALNYM „SPALACZEM TŁUSZCZU:  "To prawda, że kawa może przyspieszyć spalanie tłuszczu, nawet o kilkadziesiąt %. Ziarenka czarnej kawy zawierają kofeinę, która spala tłuszcz. Mają też bardzo dużo antyoksydantów , składników odżywczych, korzystnych dla zdrowia związków fenolowych, kwas chlorogenowy i inne zdrowe związki, które działają odchudzająco, odmładzająco i relaksująco.

Portal.abczdrowie.pl :Odchudzanie a kawa:
"Związek kofeina a odchudzanie można przedstawić następująco:

  1. zmniejszenie apetytu – kawa, wypełniając żołądek, daje poczucie sytości, a tym samym może wpłynąć na zmniejszenie ilości przyjmowanego jedzenia;
  2. utrata wody z organizmu – kawa działa moczopędnie, a więc przyspiesza wydalanie wody z organizmu – trzeba jednak pamiętać, że taki efekt spadku wagi jest pozorny, grozi odwodnieniem i efektem jo-jo;
  3. podniesienie poziomu białka wiążącego hormony płci (SHBG – sex hormone – binding globulin). Białko to reguluje aktywność biologiczną hormonów płciowych, testosteronu i estrogenów, które najprawdopodobniej uczestniczą w rozwoju cukrzycy typu II;
  4. przyspieszenie metabolizmu – badania dowiodły, że kawa może nieznacznie przyspieszać przemianę materii; następuje regularne zużywanie energii pobranej z pożywienia, dzięki temu nie odkłada się tkanka tłuszczowa."


Moje własne doświadczenie jest nieco inne: Jeżeli między śniadaniem a obiadem nie piję ani herbaty, ani kawy, to mam duże szanse na doczekanie do obiadu bez podjadania. Ile razy zaś piję kawę, to wcześniej czy później sięgnę po przekąskę (zwykle słodką) uruchamiając mechanizm zwany huśtawką insulinową.

Znalazłem dwa wytłumaczenia tego fenomenu. Pierwsze to podrażnienie żołądka wywołane kawa, które powoduje zwiększanie wydzielania soków żołądkowych, co neutralizuje przekąska:

zywnoscdietetyczna:pl "3 SKUTECZNE SPOSOBY, ABY UNIKNĄĆ PODRAŻNIENIA ŻOŁĄDKA PO WYPICIU KAWY" :  "najnowsze badania pokazują, że winne temu są woski – substancje tłuszczowe pokrywające zielone ziarna kawy. Są trudne do strawienia w układzie pokarmowym, przez co podrażniają delikatną ścianę żołądka i jelit. Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na negatywne działanie kawy na organizm ma jej niskie (kwaśne) pH. Osoby zmagające się z nadkwaśnością, zgagą i chorobą wrzodową szczególnie boleśnie odczuwają skutki działania niskiego odczynu czarnej kawy."

czytelnia.cefarm24.pl: "Czy można pozbyć się bólu żołądka po wypiciu kawy":  "Na dolegliwości brzuszne skarży się aż 60% społeczeństwa. Jedną z głównych przyczyn zgagi, bólu i pieczenia żołądka są drażniące substancje zawarte w kawie. Aż co piąty Polak rezygnuje z tego powodu z codziennego picia ulubionego napoju"

Drugim jest wpływ kawy na wydzielanie kortyzolu, który również powoduje objadanie się:

ukladodpornosciowy.pl: KOFEINA TO NARKOTYK KTÓRY ZABIJA NA RATY! „BYLIŚMY OKŁAMYWANI PRZEZ LATA” :Już jedna filiżanka kawy zwiększa stężenie adrenaliny (hormonu stresu) o 200%, jak i zwiększa poziom kortyzolu (jeszcze gorszego hormonu stresu) o 30%.
Nadmiar kortyzolu to jedna z wielu cywilizacyjnych plag zdrowotnych trapiących ludzkość. Wyniszcza nie tylko ciało, ale także psychikę i umysł. 

zdrowie.wp.pl "Jak kortyzol utrudnia nam odchudzanie":  "Kiedy stres znika, poziom adrenaliny zmniejsza się, kortyzolu natomiast dalej pozostaje podwyższony. Ma to pomagać w odzyskaniu równowagi i regeneracji ciała po „wysiłku” stresowym. Odczuwamy wtedy na przykład wzmożony apetyt, który ma na celu skłonić nas do jedzenia i odnowy zapasów tłuszczu i glukozy, które niestety nie zostały wcale nadszarpnięte "

A jakie jest wasze zdanie - kawa pomaga wam w odchudzaniu czy wręcz przeciwnie ?

3 komentarze:

  1. w nadmiarze szkodzi wszystko!
    jakiś czas temu, hitem na odchudzanie była zielona kawa, w jakimś kolorowym szmatławcu czytałam tez o super sposobie na odchudzanie: codziennie rano mieszanka zblenderowana: kawa, masło, olej kokosowy, cynamon albo imbir do smaku..hmmm tylko jak się wczytać to i tak cala rada -recepta na schudniecie to ograniczenie kalorii, dodanie białka i dużo ruchu:) wiec co do tego ma ten napój kawowy na tłuszczach???
    Czy kawa pomaga w odchudzaniu...
    kawa jako taka czy napój który nazywamy kawą? kto pije czarną, nie za mocną, bez cukru i mleka? (ja pije:))
    cukier i mleko, pusta energia i laktoza, często na czczy żołądek.. jak to ma być zdrowe?
    za to espresso , taki esencjonalny kawowy kop po posiłku, jest uznawana w krajach ciepłych za środek wspomagający przyswajanie tłuszczy i ogólnie trawienia, coś jak u nas setka wódki:))))
    dla mnie kawa jest dla smaku, o linie dbam pilnowaniem ilości i jakości jadełka:)
    pozdrawiam,
    Ytaka

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja piję tylko gorzką i dość mocną kawę (takie lekko rozwodnione espresso). I faktyczne po takiej kawie mam uczucie pełnego żołądka. Autor nie napisał jaką kawę pije - może to jest słodkie cappuccino:) - stąd te huśtawki insuliny i podjadanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piję kawę z mlekiem bez cukru. Przy czym podejrzewam woski zawarte w kawie i generalnie żołądek w nienajlepszym stanie na skutek nie najlepszej diety...

    OdpowiedzUsuń