niedziela, 29 maja 2016

Cała Prawda o rybach - recenzja


Pisząc recenzję kolejnych odcinków z bloga Neti Aneti w proponowanych filmach na youtube pojawił się film "Cała prawda o rybach" rozwijający wątek szkodliwości obecnie sprzedawanych ryb. Nie mogłem nie pójść za ciosem i nie obejrzeć filmu polecając go czytelnikom.

Pierwszym z omawianych tematów jest pochodzący z hodowli łosoś norweski , goszczący na naszych stołach. Hodowle rybne spowodowały spadek ceny, dzięki czemu ryba ta jest bardziej dostępna, ale niższa cena nie przychodzi za darmo. Przedludnienie(przerybienie?) stawów hodowlanych wpływa na zdrowie ryb. Pestycydy i substancje chemiczne stosowane w hodowli mają wpływ na zdrowie nie tylko ryb ale i przyszłych konsumentów.

Podobnie ma się rzecz z popularną pangą, pochodzącą z wietnamskich hodowli. Kiepska jakość wody z Mekkongu,  chore ryby, brudna woda, zbyt duże dawki lekarstw, antybiotyków, pestycydy. Do tego duża dawka konserwantów aby ryby mogły dotrzeć do Europy.

Według filmu toksyczna jest również karma, którą karmione są ryby. Na jej toksyczność składają się zarówno zanieczyszczenia ryb złowionych w Bałtyku (dioksyny) jak również dodawane do karmy substancje (między innymi  etoksykina E324, aby zawarty w nich tłuszcz nie jełczał).Wpływa to później na jakość rybiego mięsa. Samo stężenie etoksykiny przekracza wielokrotnie dopuszczalne dla mięsa i warzyw. Mięso rybie można jednak sprzedawać, bo norm dla ryb jakoś brak.

W tym koniekście niepokojem mogą napawać również związki biznesowe między osobami odpowiedzialnymi w Norwegii za normy i regulacje prawne i firmami rybnymi.

Nie wiem jak wy, czytelnicy. Po obejrzeniu tego filmu łososia będę kupował wyłącznie łowionego na łowiskach a nie hodowanego w fiordach Norwegii.

Źródło:
"Cała prawda o rybach" -  Film wyświetlony w TVN Style.

1 komentarz:

  1. z tymi rybami to prawda, na mir gdynia są dostępne badania, równie jak te norweskie i chińskie szkodliwe są łowione w bałtyku. Dla bezpieczeństwa ryb powinno się unikać, a ewentualne suplementy z ryb tylko z ważnymi badaniami na obecność dioksyn metali ciężki etc

    OdpowiedzUsuń