wtorek, 15 września 2015

Danger of food additives - Recenzja


W poprzednim tekście zakończyłem mini cykl dotyczący glutaminianu sodu, i wracam do recenzji wykładów znalezionych na youtube. Tym razem mam do zaproponowania godzinny wykład niemal idealnie wpasowujący się w tematykę niniejszego bloga. "The Danger of Food Additives" - czyli niebezpieczeństwa dodatków do żywności.

Wykład został przygotowany przez p. Jennifer Klaumeyer i udostępniony na kanale organizacji Riodan Clinic. Organizacja założona w 1975r  zajmuje się promowaniem zdrowego trybu życia, głównie poprzez wykłady prowadzone przez jej członków. Na kanale jest ponad 200 filmów, które czytelnikom również poleca.

W wykładzie omawiane są kolejne substancje, których należy unikać. Lista ta jest długa i zawiera zarówno pozycje o których wcześniej pisałem (glutaminian sodu, aspartam, niektóre barwniki, benzoesan sodu), jak również i substancje o których szkodliwości na razie nie mogę się wypowiadać.

Według mnie, nie wszystkie substancje są tak jednoznacznie szkodliwe jak jest to przedstawione. Przykładem jest benzoesan sodu, dla którego korzyści wielokrotnie przewyższają niewielkie działanie szkodliwe. Inne jak glutaminian, to substancje które już dawno wykluczyłem z diety. Pełna lista substancji jest następująca:
 1. azotan sodu i azotyn sodu
 2. BHA, BHT
 3. galusan propylu (propyl galatte)
 4. glutaminian sodu
 5. uwodniony tłuszcz roślinny (trans fats)
 6. aspartam
 7. acesulfam-K, sukraloza
 8. barwniki (niektóre)
 9. olestra
 10. bromian potasu
 11. biały cukier, syrop glukozowo-fruktozowy
 12. benzoesan sodu
 13. dwutlenek siarki
Niniejsza recenzja rozpoczyna mini cykl, w którym postaram się odnieść do tych z substancji, których dotąd nie omawiałem, oczywiście na miarę moich skromnych możliwości. Już dziś zapraszam na kolejny post poświęcony pierwszej substancji z listy - azotanowi sodu.

Źródło:
https://www.youtube.com/watch?v=3WsurkmLOooBrak komentarzy:

Prześlij komentarz