czwartek, 3 marca 2016

Projekt Obelix - skrót z wyników

W poprzednim poście wzmiankowałem projekt Obelix, mający badać korelację pomiędzy różnymi chemikaliami zawartymi w śladowych ilościach w jedzeniu a późniejszą otyłością wśród dzieci.

Badania prowadzono zarówno na zwierzętach laboratoryjnych, jak również prowadzono badania epidemiologiczne wśród matek (kilka tysięcy osób zostało objęte badaniem.

Zbadano wpływ wybranych substancji z poszczególnych grup produkowych: polichorku winylu (PCB 153), pestycydów (DDE i HBC), substancji zmniejszających palność (BDE47, BDE99 i HBCD), dioksyn (TCCD/F) , perfluorowęglowodorów (PFOS i PFOA), bisfenol A.

W sprawozdaniu z projektu zapisano następujące wnioski

Występuje nieliniowa zależność pomiędzy ekspozycją na badane substancje, a poziomami hormonów tarczycy przy urodzeniu. Może to potwierdzać hipotezę zawartą w omawianym wcześniej filmie o endokrynologicznym wpływie wymienionych substancji.

Polichlorek winylu zmniejsza wagę noworodków oraz zmniejsza wzrost u dzieci.

Badane pestycydy zwiększały poziom leptyn u 7 latków. Leptyna ma za zadanie informować organizm o stanie tkanki tłuszczowej.Ponadto DDE wpływał na poziom insuliny, ale tylko u dziewczynek. DDE zwiększał rónież BMI.

Oprócz tego w badaniach na zwierzętach odkryto, że BPA (bisfenol A) powoduje zwiększoną wagę ciała, PFOA zmniejsza wagę ciała u samic a TCDD wpływa na komórki tłuszczowe w organiźmie.

Badania faktycznie więc potwierdziły, że  związki między substancjami istnieją, ale nie da się tych związków uogólnić. Tak więc również substancje których próżno szukać na etykietce mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. .

Źródło:
http://www.theobelixproject.org/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz