niedziela, 2 października 2016

Neti Aneti - wybór odcinków (5)

Od ostatniej listy odcinków Patryka minęło sporo czasu, więc lista jest długa.
Poniżej tytuły wraz ze skróconymi opisami. Nie ze wszystkimi wnioskami Patryka się zgadzam (np w kwestii glutaminianu), ale polecam jako uzupełnienie wiedzy.

Kurczaki faszerowane hormonami - dzieci szybko rosną, a mężczyźni niewieścieją? 
W tym odcinku Patryk omawia związki które mogą być zawarte w mięsie i ich wpływ na nasz organizm. Zwraca uwagę na to że hormony białkowe (np hormon wzrostu) są trawione w przewodzie pokarmowym, więc nie powinny mieć wpływu na nasze zdrowie, natomiast hormony stereoidowe w tym estrogeny jak najbardziej mogą mieć wpływ na nasze zdrowie.

Tłuszcze nasycone są złe? Obalamy mity. Masło i olej kokosowy.
Kolejny odcinek na polu niekończącej się wojny między masłem i margaryną. Patryk zwraca uwagę, że krótko i średniookresowe nasycone kwasy tłuszczowe są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a długookresowe mogą być przede wszystkim powodem niestrawności, zaś ich rola w powstaniu chorób, w tym miażdżycy jest mniejsza niż się powszechnie sądzi.

Cukier: biały, brązowy, trzcinowy. Który jest "najzdrowszy"? Melasa i syrop klonowy.
Na to pytanie Patryk udziela prostej odpowiedzi. Każdy typ cukru zawiera przede wszystkim sacharozę, więc jest tak samo niezdrowy a domieszki innych substancji są zbyt małe aby to zmienić. Ewentualną alternatywę mogą stanowić: melasa (40% sacharozy) i syrop klonowy (60% sacharozy) - ze względu na obecne związki mineraln.
Glutaminia sodu (MSG, E621). Szkodliwy czy nieszkodliwy
Odcinek poświęcony jednemu z moich ulubionych tematów jakim jest glutaminian sodu. Patryk zwraca uwagę na to że glutaminian jest składnikiem występującym również naturalnie w żywności i jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie zgadza się również z koncepcją glutaminianu jako ekscytotoksyny, wskazując że do wystąpienia tego zjawiska konieczne są również inne przesłanki. Zgadza się natomiast z wpływem na otyłość poprzez poprawianie smaku niezdrowej żywności i na zwiększenie otyłości.

Alergia czy nietolerancja pokarmowa
Obie dają takie same rezultaty, ale alergia szybko, nietolerancja, często dwa dni później. Omówione są testy na nietolerancję pokarmową, wraz z informacją, że wykrywają one tylko nietolerancję związaną z układem immunologicznym co stanowi 40% wszystkich nietolerancji (Przykład nietolerancji histaminy jako niedobór diaminooksydazy). Testy prowokacyjne i eliminacyjne - najtańsza i najskuteczniejsza metoda.

Jajka. Ile można zjeść. Czy można zjeść surowe. Czy sparzenie zabija Salmonellę.
Bakterie znajdujące się w surowych jajkach - dlaczego nie powinniśmy jeść surowych. Ile jajek można zjeść tygodniowo?

Jedzenie z grilla. Zdrowsze od smażonego?
Jakie substancje szkodliwe i mutagenne powstają w czasie grilowania lub smażenia mięsa. Jak ograniczyć tworzenie toksycznych związków w czasie grilowania. Mięso z grila zawiera mniej tłuszczu, ale więcej składników szkodliwych, które wytworzyły się w czasie smażenia. Patryk na pytanie w tytule udziela przewrotnej odpowiedzi -  najzdrowsze jest mięso gotowane.

Fluor w pożywieniu i pastach do zębów. Czy stwarza prawdziwe zagrożenie.
Fluor jako substancja toksyczna. Fluor obecny w pożywieniu - herbacie, rybach i wodzie z kranów. Niewielka różnica pomiędzy dawką leczniczą a trującą.

Czy fruktoza w owocach jest szkodliwa.
Kolejny odcinek o szkodliwości fruktozy. Każda fruktoza jest szkodliwa, więc fruktoza w owocach również jest szkodliwa. W owocach efekt ten jest mniejszy ze względu np. na obecność błonnika i innych pożądanych składników, więc Patryk nie zaleca rezygnacji z owoców.

Poprzednie omówienie odcinków znajduje się pod linkiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz