niedziela, 26 marca 2017

Kurczak: Kłamstwo Jedzenia- recenzja


Osoby które znają moje podejście do kurczaka, wiedzą że jestem przeciwnikiem obecnie sprzedawanego mięsa kurczaka. Chociażby ze względu na alergię którą po nich dostaję. Dlatego z wielką przyjemnością polecam do obejrzenia kolejny film dokumentalny "Kurczak: kłamstwo jedzenia". Film dotyczy Francji, ale nie sądzę aby w innych krajach realia były inne.
Po kolei przedstawiam poszczególne tezy filmu.

Po pierwsze. Wiele z produktów reklamowanych jako mięso kurczaka tak na prawdę jest produkowanych z "mięsa oddzielonego mechanicznie", co jest wynikiem oczyszczania i miażdżenia korpusów kurczaka po oczyszczeniu z mięsa lepszej jakości. Taka masa zawiera również kości i jest 8 razy tańsza od mięsa np z piersi kurczaka.

Po drugie:. Wiele produktów (np nuggetsy) zawiera dopełniacze i wodę (do 50%) - często pomijając ten fakt na opakowaniu. Powoduje to że końcowy produkt jest jeszcze tańszy. "Mięso" oddzielone mechanicznie jest doprawiane przyprawami aby miało jakikolwiek smak (jeszcze jeden powód aby unikać produktów ze wzmacniaczem smaku - glutaminianem sodu) - bez tego było by kompletnie niezjadliwe.

Po trzecie: Źródło mięsa jest często nie do wyśledzenia. Kupno następuje przez pośredników. Częstym źródłem mięsa w Europie może być Brazylia, gdzie obowiązują inne normy produkcji.

Po czwarte: W krajach takich jak Brazylia kurczaki karmi się między innymi mączką kostną (patrz priony) oraz nadużywa się antybiotyków, co powoduje, że kurczaki stają się źródłem bakterii odpornych na antybiotyki.

O ile nie zamierzam polemizować z tezami z filmu, zwłaszcza o mięsie oddzielonym mechanicznie, o tyle należy wspomnieć jeszcze jedno. Współczesne techniki produkcji i optymalizacji ceny powodują, że mięso jest dostępne dla osób biedniejszych, których inaczej nie stać było by na nie. Łatwo zapomnieć o tym, że mięso dla większości było tylko na święta. Pod tym kontem film jest zdecydowanie nieobiektywny - stawiając się wyłącznie po stronie przeciwników obecnego procesu produkcyjnego.

źródło:
Kurczak: kłamstwo jedzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz