niedziela, 19 marca 2017

Neti Aneti - Pod Mikroskopem - wybór odcinków (6)


Wybrane odcinki z blogu Patryka to stały fragment mojego bloga. Uwaga dawny "Neti Aneti" zmienił nazwę na "Pod Mikroskopem".

Czy nabiał zaśluzowuje i zaflegmia organizm.
Odcinek weryfikujący hipotezę o tym że mleko i nabiał zwiększą wydzielanie śluzu. Najpierw Patryk powołuje się na badania obalające w.w. hipotezę, aby następnie wymienić przypadki w których hipoteza może okazać się prawdziwa: alergie pokarmowe, nietolerancja laktozy, odpowiedź na kazeinę przy chorobach jelit lub po prostu odruch mechaniczny. W zasadzie biorąc pod uwagę ilość przypadków trudno powiedzieć czy hipoteza jest prawdziwa czy fałszywa.

Aluminiowe garnki, plastikowe butelki, styropianowe talerze - co nas truje.
Omówienie listy przedmiotów mających kontakt z żywnością, o których niektórzy mówią że są szkodliwe.Styropianowe talerze jako produkt wykonany z polimeru trującego styrenu? Plastikowe butelki - potencjalne źródło bisfenolu A? Aluminiowe garnki, które pod wpływem kwasów mogą uwalniać do jedzenia glin - potencjalną przyczynę chorób autoimmunologicznych. W odcinku informacje które z nich i kiedy mogą być niekorzystne dla zdrowia.

Cukier czy tłuszcz - co bardziej tuczy
Która dieta - bogata w tłuszcz czy bogata w cukier powoduje tycie. Według Patryka liczy się przede wszystkim kaloryczność posiłków, ale po spożyciu węglowodanów skacze poziom insuliny i szybciej jesteśmy znowu głodni, a po posiłkach tłuszczowych dłużej jesteśmy najedzeni. Czyli naukowym językiem to wiadomo od dawna.

Myślisz że jest zdrowe, możesz być w błędzie.
Z faktu że coś uchodzi za zdrową żywność nie znaczy, że jest zdrowe dla każdego. Czy powinienem jeść owsiankę jeżeli mam po niej wzdęcia i ból brzucha. Omówienie produktów żywnościowych które mogą dla niektórych być zdrowe. Produkty sojowe -  nie dla kobiet z zespołem PCOS, lub chorych na niektóre choroby nowotworowe. Podobnie czosnek, brokuły, ciemne pieczywo czy miód dla niektórych osób.

Teflon szkodzi zdrowiu? Zanim wyrzucisz patelnię.
Czy teflon który zawiera fluor może być szkodliwy? Zawiera przecież szkodliwy fluor. Ponadto po rozgrzaniu pow. 300 stopni wydziela szkodliwe substancje, mogące być powodować tzw.grypę teflonową. Zdaniem Patryka raczej nie jest szkodliwy dla zdrowia, a wręcz jedna z najbardziej bezpiecznych substancji. Szczegóły w odcinku.

A tutaj znajdziecie poprzednią listę odcinków.

1 komentarz:

  1. Facet któremu powinno się płacić dużo forsy za tą wiedzę którą upowszechnia. Ponadto niektórzy pseudozielarze i pseudodietetycy (bo nie mam nic do dietetyków po studiach na kierunku dietetyka i prezentujących faktyczną, zgodną z naukami medycznymi wiedzę) powinni niedość że sie od niego nauczyć to dodatkowo zamknąć swoją działalność. Życzę Patrykowi wytwałości w działaniu.

    OdpowiedzUsuń