niedziela, 31 stycznia 2016

Dwa słowa wstępu na temat glutenu.

W niedawnym poście "Węglowodany i gluten" przyczyną choroby Alzheimera w zasadzie pominąłem w ogóle temat glutenu. Tezę, że gluten jest związany z chorobą Alzheimera w swoich książkach opisuje amerykański neurolog David Perlmutter ("Grain Brain" i "Brain Maker"), jednak wielu innych naukowców neguje te tezy.

Nawet bez rewelacji dotyczących powiązania glutenu i choroby Alzheimera temat glutenu jest dość popularnym, wokoło którego narosło sporo mitów (omawiał je np Patryk na videoblogu w odcinku ("Gluten obiekt ataków. Czy słusznie?"). Zacznijmy więc od podstaw. Gluten jest mieszanką białek roślinnych zawartych w ziarnach niektórych zbóż. Niewielki procent ludzi posiada nietolerancję pokarmową na gluten, co objawia się przede wszystkim problemami z trawieniem, złym samopoczuciem, czy chorobami autoimmunologicznymi.

Skrajnym przykładem nietolerancji jest choroba autoimmunologiczna - celiakia Objawia się ona dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, zanikaniem kosmków jelitowych i w konsekwencji upośledzeniem wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzi do kolejnych dolegliwości. Szczegółowy opis choroby znajduje się na Wikipedii i nie ma sensu go przepisywać. Warto tylko nadmienić, że jest to choroba nieuleczalna i jedynym sposobem jest ograniczenie spożycia glutenu.

Niestety również gluten jest powiązany z chorobami neurologicznymi. Przede wszystkim z zaburzeniami ruchowymi powiązanymi z atrofią móżdzku (gluten ataxia) oraz z neuropatią (neuropatia - "Uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych i oprócz bólu wywołuje takie objawy, jak drętwienie, mrowienie, palenie kończyn, wrażenie osłabienia kończyn."  - patrz Wikipedia).

O powiązaniach tych chorób z nietolerancją glutenu świadczą dwa fakty. Pierwszy z nich to obecność określonych przeciwciał. Drugi to poprawa po zastosowaniu diety bezglutenowej. Oprócz powyższych powiązania z glutenem mają również takie choroby jak epilepsja, miopatia, myleopatia, skleroza i inne. Za każdym razem obwinia się nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu i stan zapalny spowodowany obecnością glutenu. Szczegóły dociekliwi czytelnicy mogą znaleźć w artykule "Gluten sensivity: from gut to brain" z The Lancet Neurology, gdzie zostało to dokładnie wytłumaczone w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika.

Tyle wstępu na temat glutenu. Podsumowując - dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu, faktycznie może być on niebezpieczną trucizną. Zamiast jednak przechodzić na dietę bezglutenową należy najpierw oznaczyć poziom odpowiednich przeciwciał i dopiero gdy wynik będzie pozytywny zmieniać nawyki żywieniowe.

Do tematu glutenu będę jeszcze powracał, tak więc zapraszam zainteresowanych do śledzenia mojego bloga.

Źrodła:
Gluten Sensivity: from gut to brain.- Marios Hadjivassiliou, David S Sanders, Richard A Grünewald, Nicola Woodroofe, Sabrina Boscolo, Daniel Aeschlimann, The Lancet Neurology 2010, 9 318-30.
10 objawów nietolerancji glutenu - blog Sztuka Odżywiania
Cekalia - Wikipedia
Neuropatia - Wikipedia
www.cekalia.pl - Strona internetowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz