czwartek, 28 stycznia 2016

Neti Aneti - Wybór odcinków (3)


I znów przyszła pora na podsumowanie fantastycznego blogu jaki prowadzi Patryk. Każdy podtytuł jest linkiem do właściwego filmu na YouTube.

Co utrudnia wchłanianie pokarmu? Porady i ciekawostki

W tym odcinku Patryk omawia długą listę substancji anty-odżywczych. Taniny, fityniany, szczawiany, solanina, fitohemaglutyniny, lektyny, inhibitory proteaz, trypsyny i antytrypsyny - każda z tych substancji upośledza wchłanianie innego z potrzebnych nam składników pożywienia. Co ciekawe niektóre z nich mają również działanie pozytywne i nie trzeba ich koniecznie eliminować z diety. Dla osób które chcą poszerzyć swą wiedzę lektura obowiązkowa.

Czy jedzenie z mikrofalówki jest szkodliwe. 

Przecież to rzecz oczywista. Każdy "wie", że tak i że jest to ostateczność. Z tym mitem właśnie rozprawia się Patryk. Okazuje się że w jedzeniu wyjętym z mikrofali jest bogatsze w witaminy, uboższe w bakterie i substancje antyodżywcze. Jedyny negatywny efekt to powstawanie izomerów aminokwasów, co teoretycznie powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę, z dostarczeniem której nie ma problemu. Jedyne niebezpieczeństwo według Patryka to możliwość poparzenia się zbyt gorącym jedzeniem.

Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone: fakty i mity. 

Skoro tłuszcze roślinne miały zapobiegać chorobom serca, to dlaczego mimo 10 krotnego zwiększenia spożywania tłuszczy roślinnych i spadku spożywania tłuszczy zwierzęcych zachorowalność na udary mózgu i zawały serca się podwoiła. Fakty i mity na temat tłuszczy, kwasów omega-3, omega-6 i omega-9. Podsumowując - smażyć to możemy co najwyżej na oleju kokosowym, pozostałe tłuszcze roślinne powinniśmy trzymać z dala od ognia. Wspaniała odtrutka na marketingowy pseudomedyczny bełkot z reklam .

Na które suplementy diety szkoda pieniędzy. 

Teoretycznie może i odcinek spoza zainteresowania niniejszego bloga, ale podobno suplementy diety to żywność a nie lekarstwa. W praktyce różnią się zwykle poziomem badań i bardzo często stosujemy je bez podstaw medycznych. Szczegóły niech czytelnikom wyjaśni Patryk

Jak oszukują nas producenci żywności. 

Wszyscy pamiętamy dowcipy typu "Co niesiesz czerwony kapturku?" "Bensoesan sodu i sorbian potasu na kompot dla Babci", czy "Wszyscy wiedzą, że nie zawiera cukru, tylko styrop glukozowo fruktozowy", które były skutkiem reklam w telewizji. Szersze kulisy oszustwa odsłania Patryk przed swoimi słuchaczami. Nie zawiera konserwantów - konserwant został zakwalikifikowany chemicznie jako np polepszacz smaku. Nie zawiera GMO (czyli tylko 0.5%), oszustwa na maśle, suszonych owocach - najważniejsze triki firm spożywczych w jednym odcinku. Od siebie bym dodał jeszcze "Nie zawiera glutaminianu sodu". Wszyscy wiemy jak szkodliwy przecież jest sód, więc dodaliśmy glutaminian postasu. 

Żywność ekologiczna kontra konwencjonalna. 

Żywność ekologiczna czyli wcale nie znaczy że bardziej zdrowa. Grzyby zawierające rtęć. Produkty bez odpowiednich konserwantów i środków a więc np zawierające salmonellę. W tym przypadku zdanie Patryka jest chyba podobne do zdania mojej mamy, która zawsze powtarzała, że ród Borgiów w Rzymie swoich przeciwników na tamten świat wyprawiał samymi naturalnymi i ekologicznymi wywarami z roślin. 

MIÓD: wpływ na zdrowie. 

Czy coś co zawiera głównie cukier może być traktowany jako produkt leczniczy? Nawet w 20% miodów są zarodniki C botulinum? I największa dla mnie nowość - jednak fruktoza w dłuższym etapie jest gorsza niż glukoza: "Z powodu dużej zawartości fruktozy sprzyja otyłości, miażdżycy, cukrzycy, nasila rozwój retinopatii, neuropatii u chorych na cukrzycę, sprzyja powstawaniu niewydolności nerek u diabetyków, wywołuje stres metaboliczny i oksydacyjny, powoduje powstawanie AGEs, przyspiesza starzenie, powoduje zmiany w biocenozie jelita grubego". Podsumowując - nie więcej niż łyżkę miodu dziennie.

Cała ta długa lista to tylko oddcinki z zakresu niezdrowej żywności od 1 listopada. Poniżej wcześniejsze recenzje odcinków, a w ogóle polecam oglądanie KAŻDEGO odcinka i to po kilka razy - nie tylko tych z tematyki niniejszego bloga

Neti Aneti - Wybór odcinków (2)
Neti Aneti - Wybór odcinków 

1 komentarz:

  1. Zapraszam też do oglądania następnych odcinków - szczegóły poniżej.

    http://www.foodkillers.pl/2016/05/neti-aneti-wybor-odcinkow-4.html

    OdpowiedzUsuń