czwartek, 21 stycznia 2016

Kofeina uzależnia

Proszę państwa -przerywamy na chwilę nadawanie postów na temat powiązań jedzenia z chorobą Alzheimera by podać wiadomość z ostatniej chwili - Kofeina uzależnia - mimo iż niektórzy twierdzą, że piją po 5 filiżanek kawy dziennie i jeszcze tego nie zauważyli.

Całkiem niedawno odkryłem, że jestem uzależniony. I że nie mogę przestać pić. Jak piję jestem rozdrażniony, rozbity, wieczorem nie mogę spać, następnego dnia rano czuję się źle. Piję nawet przed pójściem do pracy. Próbowałem przestać,ale wówczas czuje się jeszcze gorzej,mam napady paniki które ustępują dopiero jak się napiję. Wówczas przez chwilę widzę świat w lepszych barwach i humor mi się poprawia.

Czy wiecie Państwo o czym mówię. Oczywiście -kawa, herbata i napoje energetyczne, czyli wszelkie oznaki uzależnienia od kofeiny - substancji która psychotropowej która powoduje uzależnienia i efekty uboczne jeżeli jest spożywana w większej ilości.

Dawka niebezpieczna to przekraczająca 750 mg / dobę, w co wliczają się wszystkie napoje zawierające kofeinę. Portal Psychiatria.pl podaje: "Kofeinistą jest osoba, spożywająca dziennie 3 szklanki kawy parzonej lub 6 szklanek kawy rozpuszczalnej lub parzonej herbaty, lub 20-30 puszek Coca-coli lub Pepsi-coli. Liczby te maleją przy łączeniu ze sobą wymienionych produktów."

Wychodzenie z uzależnienia nie jest takie proste z uwagi na dolegliwości fizyczne i można wspomagać je np środkami przeciwbólowymi i uspokajającymi ograniczającymi objawy.

Na temat uzależnienia od kofeiny można znaleźć w sieci wiele ciekawych artykułów, poniżej cztery wspaniałe artykuły opisujące w szczegółach ten nałóg. Polecam gorąco ich przeczytanie, pozwolę sobie tylko zacytować dwie listy symptomów, które pomogą Państwu stwierdzić czy problem was dotyczy:

Lista 1 - Objawy nadużywania kofeiny (ze strony psychiatria.pl) :

 1. przewlekła bezsenność,
 2. lęk,
 3. niepokój,
 4. napięcie,
 5. pobudzenie,
 6. osłabienie koncentracji i uwagi,
 7. zmieszanie,
 8. dezorientacja,
 9. zawroty głowy,
 10. zaczerwienienie twarzy,
 11. wzrost ciśnienia i temperatury ciała,
 12. nudności i wymioty,
 13. wzrost częstości oddechów

Lista 2 - Objawy odstawienia kofeiny (za blogiem leczenie ludowe)

 1. ból głowy
 2. silne wyczerpanie
 3. depresja i niepokój
 4. mdłości i wymioty
 5. możemy być poirytowani i nieprzyjazni dla otoczenia.Źródła, których przeczytanie gorąco polecam:

Portal ABC Zdrowie

Psychiatria PL

Leczenie ludowe

Womenshealth

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz