środa, 8 lipca 2015

Co wolno dodawać do jedzenia - rozporządzenie.

W internecie, jak również na poniższym blogu pojawia się dyskusja na temat substancji dodawanych do codziennej żywności, na ile są szkodliwe a na ile neutralne czy pożyteczne. Popularna rada aby nie jeść niczego co zawiera w składzie "E" nie ma oparcia w rzeczywistości, ponieważ nie ma znaczenia w jaki sposób opiszemy daną substancję. Aspartam nie zaczyna być bardziej szkodliwy lub neutralny przez to że zapiszemy jego nazwę za pomocą skrótu E 951. Wybierając produkty z aspartamem zamiast E 951 nie zyskujemy niczego. Poza tym wiele oznaczeń dotyczy substancji które są jak najbardziej neutralne dla zdrowia, czy nawet pozytywne. Dla przykładu E 948 to oznaczenie tlenu.

.W Polsce warunki stosowania substancji dodatkowych wraz z podaniem ich nazwy zawiera rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 22 listopada 2010, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie i żywności. Rozporządzenie zawiera listę dozwolonych substancji i warunki ich stosowania. Zawiera następujące załączniki:

Załącznik 1 - Wykaz dozwolonych substancji dodatkowych stosowanych w żywności

Załącznik 2 - Substancje słodzące, które mogą być wprowadzane do obrotu z przeznaczeniem bezpośrednio dla konsumenta finalnego lub do zakładów żywienia zbiorowego lub stosowane w produkcji środków spożywczych.

Załącznik 3 - Barwniki dozwolone i warunki ich stosowania w żywności

Załącznik 4 - Dozwolone substancje dodatkowe, inne niż substancje słodzące i barwniki oraz warunki ich stosowania w żywności

Załacznik 5 - Dozwolone substancje dodatkowe i warunki ich stosowania do żywności dla niemowląt i małych dzieci.

Załacznik numer 1 określa listę oznaczeń E xxx dla poszczególnych dodatków, natomiast następne załączniki określają dla jakich produktów które z nich można stosować. Dla przykładu - aspartam w gumach do żucia można stosować w ilości 2500 mg / kg.

Długość listy pokazuje, że temat substancji dodatkowych jest dość obszernym tematem i urzędnicy ministerstwa zdrowia.


Żródło: Internetowy System Aktów Prawnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz