środa, 15 lipca 2015

Ile słodzików spożywa młodzież.

Na to pytanie starali się odpowiedzieć naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dla wybranej grupy młodzieży w wieku 16-18 lat badano spożycie aspartamu, acesulfamu K, cyklaminianów, sacharyny i sukralozy.

U dziewcząt zaobserwowano większe spożycie aspartamu i acesulfamu K, natomiast wśród chłopców cyklaminianów, sacharyny i sukralozy. Po przeliczeniu spożycia na masę ciała okazało się że w przypadku 5% dziewcząt spożycie acesulfamu K przekracza dopuszczalną dzienna dawkę (109%) oraz jest na granicy dopuszczalnej dziennej dawki dla cyklaminianów (96%). Naukowcy doszli do wniosku, że należy monitorować spożycie tej substancji w grupie dziewcząt.

Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na zdrowie przyszłych matek, może napawać to lekkim niepokojem. Jednym z filarów współczesnej farmakologii jest przekonanie, że to właśnie dawka stanowi różnicę między lekarstwem, substancją nieszkodliwą i trucizną. Substancje dozwolone do obrotu są uważane za bezpieczne, pod warunkiem nie przekraczania pewnych norm - a niektóre badania pokazują negatywny wpływ nawet przy nieprzekraczaniu dozwolonego spożycia.

Na ile każda z tych substancji jest szkodliwa dla zdrowia - będę starał się opisywać w dalszych postach na niniejszym blogu.


źródło: POBRANIE Z DIETĄ INTENSYWNYCH SUBSTANCJI SŁODZĄCYCH W WYBRANEJ GRUPIE MŁODZIEŻY W WIEKU 16-18 LAT - Elżbieta Wierzbicka, Filip Kowalczyk, Anna Brzozowska, (Katedra Żywienia Człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz