czwartek, 18 lutego 2016

Aspartam bezpieczny dla szczurów, śmiertelny dla ludzi.

"With the exception of non-human primates, the signs of methanol toxicity in laboratory animals are quite different from the signs observed in humans"

To proste zdanie z raportu dotyczącego methanolu pokazuje dlaczego wszystkie badania dotyczące aspartamu nie są wiarygodne. Podstawowym problemem z aspartamem jest to, że rozkłada się do methanolu,

U ludzi efekty negatywne ( wymioty, mdłości, ślepota, zakłócenie akcji serca i trudności z oddychaniem) zaczynają się ok 15h po spożyciu. Zatrucie methanolem może doprowadzić do śmierci na skutek zatrzymania krążenia lub oddechu.

U zwierząt, poza człowiekiem i naczelnymi methanol powoduje podobne skutki jak zwykły alkohol i dawka śmiertelna jest wielokrotnie większa. Efekt ten nie jest brany pod uwagę w większości badań laboratoryjnych badających wpływ aspartamu za pomocą doświadczeń na szczurach. Jakikolwiek zresztą nie były ten wynik, jest on niewiarygodny, gdyż mechanizm dzialania methanolu jest inny u szczurów i u ludzi. 

O powodach dlaczego występuje taka różnica czytelnik może przeczytać w poprzednim poście. Warto także nadmienić, że w Polsce został opisany przynajmniej jeden przypadek śmiertelnego zatrucia aspartamem.

Raport można znaleść na stronie Office for Environmental Health Hazard Assesment:


Źródło
Accute Toxicity Summary - Methanol

2 komentarze:

  1. Dlaczego w tekście cały czas używa się nazwy "methanol"? Przecież to zwykły metanol, można również powiedzieć alkohol metylowy.

    Raport zamieszczony w linku wyraźnie stwierdza, że to nie MeOH jest bezpośrednią przyczyną czegokolwiek, ale produkt jego rozkładu- formaldehyd.

    OdpowiedzUsuń