środa, 3 lutego 2016

CoJesc.Net - Artykuły pisane przez profesjonalistkę.

Szukając materiałów dotyczących kofeiny całkiem przypadkowo znalazłem stronę http://cojesc.net/artykuly/ - zbiór artykułów poświęconych żywieniu pisanych przez dyplomowaną dietetyk panią Paulinę Śtyś-Nowak.

Autorka dużo lepiej ode mnie potrafi przedstawić całościowo konkretne zagadnienie związane z żywieniem (gluten, kofeina, mleko, fruktoza) - widać fachową wiedzę wyniesioną ze studiów i licznych kursów. Zbiór tekstów, do których linki podaję poniżej stał się też powodem zarwania nieco dzisiejszej nocy - starałem się wszystkie teksty przeczytać a co ciekawsze podlinkować na blogu.

Nie mogę tylko zgodzić się do stwierdzenia że powinniśmy unikać w diecie mięsa (chyba że ze względu na jego jakość w sklepach). Uważam też, że autorka bagatelizuje zagrożenie związane z glutaminianem sodu, co jednak nie przeszkadza mi polecać gorąco jej artykułów (dodaję do polecanych)

Jeden minus techniczny strony to co chwilę wyskakujące okno "Czy na pewno chcesz opuścić tą stronę" nawet jeżeli klikaliście backspace aby powrócić do listy tekstów. Pan Paulino - jeżeli przeczyta Pani tą recenzję, proszę coś z tym zrobić. Może po prostu czytelnik zamyka stronę bo ją przeczytał? Okienko wyskakujące po raz n-ty na prawdę denerwuje czytelnika.Poniżej zbiór linków do co ciekawszych (z mojego punktu widzenia) tekstów.

Jak wykryć choroby związane z glutenem - Wszystkie choroby związane z glutenem w jednym miejscu. Gdybym znał stronę wcześniej moje posty na ten temat były by zbędne. 

Mleko - wróg numer 1 czy najlepszy przyjaciel - Podsumowanie plusów dodatnich i ujemnych spożywania mleka ze szczególnym uwzględnieniem laktozy, kazeiny i wpływu na powstawanie różnych chorób. 

Syrop glukozowo - fruktozowy a cukier. Czy jest jakaś różnica? - Negatywne efekty fruktozy. 

Mięsożerco, czy wiesz co jesz? - Czyli jakie szkodliwe substancje kupujemy w pakiecie razem z mięsem. 

MOM. Mięso oddzielone mechanicznie (a jednak nie mięso) - Do tej pory byłem święcie przekonany że pod nazwą mięso oddzielone mechanicznie kryje się mięso. Jak się okazuje nic bardziej mylnego.

Wszystko co musisz wiedzieć o kofeinie - To właśnie ten tekst znalazłem szukając kolejnych informacji o kofeinie. 

Cukry proste - czy na prawdę są szkodliwe - Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. 

Tłuszcze trans - najgorszy rodzaj tłuszczu? - Czyli czym się różnią izomery CIS i TRANS.

Glutaminian sodu - fakty i mity.  - W tym przypadku autorka zdecydowanie jest mniejszym przeciwnikiem dodawania tego składnika do żywności. Według mnie jest to raczej przejaw wiary w sponsorowane badania. 

Aspartam i jego szkodliwość - W tym przypadku akurat zgadzamy się, że jest to trucizna która powinna być zakazana, 

3 komentarze:

 1. Witam!

  Bardzo dziękuję za tak miły post! :)

  Co do wyskakującego okienka - faktycznie coś było nie tak i nawet o tym nie wiedziałam. Już problem został rozwiązany.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Paulina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jeszcze mała prośba :)

   Widziałam, ze moja strona znalazła się w polecanych, przy czym jest źle wstawiony link. Zamiast cojeść.net powinno być cojesc.net :)

   Usuń
 2. Wracam po przerwie - przepraszam, że nie zauważyłem wcześniej.
  Link oczywiście poprawiony

  OdpowiedzUsuń