niedziela, 15 listopada 2015

Co może zjeść nasze jedzenie?

W poprzednim poście poruszyłem temat antybiotyków w żywności. Niestety problem związany z substancjami którymi są karmione zwierzęta hodowlane jest szerszy. Przykładem jest chociażby choroba szalonych krów, która nawiedziła Europę jakiś czas temu. Odpowiedzialne za chorobę priony były dostarczane zwierzętom w mączce kostnej.

Skończyło się wybiciem dużej ilości stad i dowcipami w stylu "krowa jest zasadniczo zwierzęciem roślinożernym. Naiwnością było by stwierdzać, że źródła problemu zostały rozwiązane. Na miejsce jednego wycofanego dodatku do pasz wchodzi ileś następnych i żadna pojedyncza instytucja nie jest w stanie sprawdzić wszystkich środków ubocznych.

Dzisiaj chciałbym czytelników zainteresować istniejącym w Unii rejestrem dozwolonych substancji dodawanych do pasz. Obecna jego wersja to już 220 edycja, a lista ciągle się zmienia. W skład rejestru wchodzi kilka części. Pierwsza z nich to rejestr substancji dopuszczonych, dla których złożono wymagane dokumenty. Aneks zawiera ponad 180 stron z listą związków chemicznych, bakterii i enzymów. Druga część to lista substancji, dla których do 2010r nie złożono wymaganych dokumentów. Tu lista jest większa (310 stron), z czego nie wszystkie substancje zostały wycofane z listy. Dodatkowe dokumenty pozwalają na lepsze śledzenie zmian.

O ile dodawane witaminy, żelazo czy kwas foliowy nie powinien szkodzić, o tyle aby móc to powiedzieć o enzymach czy substancjach chemicznych potrzebna jest zaawansowana wiedza i badania. To samo można powiedzieć o dodawanych mikroorganizmach. A lista jest długa i zawiera na prawdę ciekawe pozycje.

Chciałbym w tym miejscu dla przykładu zacytować wikipedię jeżeli chodzi o jeden tylko z dodatków - enterococcus faecalis prosto z wikipedii.

"Paciorkowiec kałowy (łacEnterococcus faecalis) – bakteria gram dodatnia[1] należąca do enterokoków, dawniej klasyfikowana dopaciorkowców grupy D (Streptococcus faecalis, według serotypowania Lancefield), występuje w przewodzie pokarmowym człowieka i innych ssaków[2]E. faecalis może powodować zagrażające życiu zakażenia u ludzi, zwłaszcza w środowiskach szpitalnych, w których występuje naturalnie wysoki poziom oporności na antybiotyki. Bakteria ta często występuje w zębach leczonych kanałowo i to miejsce może być pierwotnym źródłem zakażenia[1]."

Smacznego mięska wam życzę. Powąchajcie je przed zjedzeniem. Swoją drogą ktoś wie w jakim celu dodaje się do paszy paciorkowca kałowego? I jak się go pozbywa z mięsa później?

Źródła

http://ec.europa.eu/food/food/animalnutrition/feedadditives/docs/comm_register_feed_additives_1831-03.pdf - Rejestr dozwolonych substancji dodawanych do pasz (aneks1)

http://ec.europa.eu/food/food/animalnutrition/feedadditives/docs/comm_register_feed_additives_1831-03_annex2.pdf - Aneks2

https://pl.wikipedia.org/wiki/Enterococcus_faecalis - Wikipedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz