środa, 5 kwietnia 2017

Cały ten cukier - recenzja

Do tej pory omawiałem na blogu dwa filmy dotyczące cukru. Pierwszy film to rosyjski Осторожно - еда!, drugi cukier gorszy od tłuszczu. Kolejnym filmem tego typu, wpisującym się w nurt obrońców tłuszczu i przeciwników cukru jest australijski: "Cały ten cukier" (that sugar).

Główny bohater filmu wykonuje eksperyment na sobie pod nadzorem naukowców. Przechodzi na dietę wysoko-węglowodanową próbując dojść do statystycznych 40 łyżeczek cukru dziennie w zjadanych produktach. W stosunku do eksperymentu z rosyjskiego filmu tym razem w diecie występują tylko produkty ogólnie uznane za zdrowe - płatki śniadaniowe, nisko-tłuszczowe jogurty, etc... Aby ograniczyć wpływ kalorii bohater zjada dokładnie tyle samo kalorii na diecie wysoko-węglowodanowej co wcześniej na wysoko-tłuszczowej.

Pokazana jest historia cukru, od jego odkrycia do szerokiego rozpowszechnienia się. Pokazane jest skąd od lat 50-tych wzięła się ogólna nagonka na tłuszcz i jak to wpłynęło na spożycie cukru. Węglowodany, cukry i tłuszcze - to źródła kalorii. Ograniczenie tłuszczy w diecie wpłynęło bezpośrednio na zwiększone spożycie cukru.

Film omawia poszczególne choroby cywilizacyjne i ich związek z cukrem. Omawia działanie glukozy i fruktozy i działanie na organizm. W szczególności szokują przykłady próchnicy wśród osób spożywających 12 puszek słodkiego napoju dziennie, oraz nawyki dietetyczne w USA. W szczególności pokazuje mechanizm uzależnienia od cukru, oraz sposób działania firm spożywczych, tak aby jedzenie powodowało określoną odpowiedź mózgu - tzw bliss point.

W czasie trwania eksperymentu bohater przytył (przy tej samej dawce kalorii), pogorszyły mu się wskaźniki badania ALT oraz poziom trójglicerydów w tłuszczu. Po powrocie na dietę wysoko-tłuszczową przez pierwszy miesiąc miał efekty odstawienia, podobne jak przy rzucaniu papierosów.

Kluczowa teza filmu - pochodzenie kalorii jest ważne. Ta sama liczba kalorii dostarczona przez cukier jest bardziej niebezpieczna od tej samej ilości dostarczonych przez tłuszcze. Niestety stwierdzenie, że cena diety wysoko-tłuszczowej jest taka sama, nie musi być prawdziwa w Polsce - zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę awokado.

Film gorąco polecam wszystkim - zwłaszcza za obiektywność eksperymentu.

Źródło:
Cały Ten Cukier - film na youtube

(jeżeli podoba ci się ta strona - nie zapomnij kliknąć "lubię to" na górze strony)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz