niedziela, 9 kwietnia 2017

Czy jeść uliczne jedzenie na wakacjach - 7 problemów

Jeżeli zastanawiacie się czy na wakacjach za granicą jeść uliczne jedzenie a do tego wybieracie się do krajów rozwijających się, to mam do polecenia artykuł. "Risk factors in street food practices in developing countries: A review"z czasopisma "Food Science and Human Wellness".

7 głównych problemów wymienionych w raporcie:

1 Praktyki rolnicze
W krajach rozwiniętych istnieje wiele regulacji które muszą przestrzegać rolnicy. W krajach trzeciego świata używa się preparatów wycofanych w Europie. Chemikalia te mogą zawierać ołów, arsen, kadm i inne szkodliwe substancje.

2 Źródła jedzenia i składniki
Sprzedawców ulicznych nie interesuje w jakich warunkach były przechowywane surowce. Większość stosuje nieoznaczone składniki, nie sposób więc dojść co było źródłem zatrucia ani wycofać składnik od innych sprzedawców.  Nikt nie reguluje temperatury (a co to takiego lodówka), ani czasu przechowywania.

3 Przetwarzanie jedzenia
Gotowanie i smażenie niszczy większość zarazków, ale w przypadku ulicznych sprzedawców w krajach rozwijających często dochodzi do ponownego przeniesienia zarazków z produktów na gotowe jedzenie - które również jest często trzymane zbyt długo. Podgrzewanie w temp 40-50 stopni aby jedzenie było dalej ciepłe daje doskonałe warunki do namnażania się bakterii.

4 Środowisko sprzedaży
Ruchliwe ulice, przy których jedzenie jest sprzedawane jest źródłem kurzu. Cząsteczki kurzu osiadając na produktach i składnikach, insekty - wszystko to może być kolejnym źródłem zakażenia.

5 Higiena sprzedawców
O ile badania pokazują, że większość sprzedawców ma podstawową wiedzę na temat higieny, ale wiedza ta nie przekłada się na praktykę. Przykładowo - po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, przy utrudnionym dostępu do bieżącej wody, duża część sprzedawców po prostu wytrze ręce w gazetę.

6 Wiedza sprzedawców
Brak wiedzy na temat podstawowych zagrożeń u sprzedawców, również przekłada się na sposób ich postępowania.  Przy braku regulacji i kontroli przekłada się to na dodatkowy czynnik zagrożenia.

7 Podejście klientów
Klienci którzy nie potrafią wybierać stoiska ze względu na sposób przygotowania jedzenia, i nie potrafią rozpoznać zagrożenia - to dodatkowy problem. W jednym z badań (Haiti) ponad 80% badanych nie wiedziało co  jest salmonella

Wszystkie te czynniki powodują, że uliczne jedzenie w krajach rozwijających się, to taka biologiczna wersja rosyjskiej ruletki. Tak samo jak autorzy raportu - polecam ostrożność. Artykuł dostępny za darmo na science direct.

źródło
"Risk factors in street food practices in developing countries: A review" - Buliyaminu Adegbemiro Alimi. Food Science and Human Wellness Volume 5, Issue 3, September 2016, Pages 141–148
Open Access funded by Beijing Academy of Food Sciences

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz