środa, 12 kwietnia 2017

Medyczne wgady - kolejna porcja filmów z youtube

Można spędzić długie godziny nagrywając i montując filmy poświęcone szkodliwym substancjom w jedzeniu? Można - ale po co, skoro jak pokazują recenzje umieszczane na moim blogi jest dużo więcej lepszych, bardziej kompetentnych autorów. Tym razem chciałbym Państwu przedstawić zbiór filmów z wideoblogu Medyczne Wgady. Blog prowadzony przez .Łukasza Kamińskieg zawiera "filmy na temat zdrowia z podejściem opartym na nauce." Filmy są trochę podobne do filmów kręconych przez Patryka z "Pod Mikroskopem" - więc i podobna forma postu jako zbiór polecanych filmów:

Fluor w życiu człowieka: zanieczyszczenie wód w Polsce i na świecie
Film poświęcony jest niebezpiecznemu pierwiastkowi jakim jest fluor. Jest to pierwiastek niewiele mniej toksyczny od arszeniku. Dawka śmiertelna to 16mg/kg. W wielu miejscach na świecie zawartość tego pierwiastka w wodzie pitnej przekracza bezpieczną wartość. Z filmu dowiemy się jakie są główne źródła tego pierwiastka, oraz gdzie w Polsce jest wysoka zawartość fluoru w wodzie pitnej.

Jajka: kupować białe czy brązowe?
Krótko - czy to prawda, że białe jajka kurze są niezdrowe? Skąd wzięło się historycznie to przekonanie i co ma wspólnego ze sprzedawanymi w PRL-u "jajami chłodniczymi"?

Tłuszcze nasycone a choroba wieńcowa: tego Ci lekarz nie powie  !!POLECAM KAŻDEMU!!! 
Jak sfałszowane badania z lat 70-tych przyczyniło się do błędnej opinii, że spożycie dużej ilości tłuszczu szkodzi na układ krwionośny. Dlaczego lekarze zalecając dietę swoim pacjentom kompletnie ignorują opinie środowiska naukowego, a także wiadomości wyniesione ze studiów medycznych.   Zdecydowanie lektura obowiązkowa uzupełniająca do wcześniej recenzowanego "Cały ten cukier".

Czy piwo jest zdrowe.
Jaka ilość piwa szkodzi zdrowiu? Dla jakich schorzeń osoby umiarkowanie pijące mają lepsze parametry zdrowotne niż abstynenci.  Jaka jest maksymalna prędkość picia która nie szkodzi wątrobie. Czy zawarte w piwie aminy biogenne, nitrozaminy, puryny, gluten i dwutlenek siarki mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Wszystkie te pytania znajdują odpowiedź w filmie. I dlaczego odcinek sponsoruje literka J ?

Płatki na śniadanie? W żadnym wypadku!
Biorąc pod uwagę tytuł odcinka, nie będzie zaskoczeniem, że jest on poświęcony obaleniu popularnego mitu, że śniadanie powinno przede wszystkim składać się z węglowodanów. Ma to uzasadnienie medyczne - tak zwany efekt świtu opisujący dlaczego inna jest odpowiedź organizmu na cukier rano a inna wieczorem.

Te dwa składniki szkodzą zdrowiu – unikać!
Zdradzę sekret odcinka. Tajemnicze dwie szkodliwe substancje to glukoza i fruktoza. W szczególności autor opisuje dlaczego nasz organizm o ile jeszcze za pomocą insuliny jest w stanie regulować poziom glukozy, o tyle gorzej radzi sobie z nadmiarem fruktozy w jedzeniu.

Czy ryż może spowodować zatrucie pokarmowe?
Dlaczego ryż powinno się jeść bezpośrednio po ugotowaniu. W jakiej temperaturze przechowywać ryż. Oraz co z tym wszystkim mają przetrwalniki bakterii.

Podsumowując wszystkie polecane odcinki. Zdecydowanym ich plusem jest ilość materiału źródłowego do którego odwołuje się autor w każdym odcinku. Jedyny minus - dźwięk brzmi tak jakby z kartki czytał automat. Choć może i tak było w rzeczy samej....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz