środa, 26 kwietnia 2017

Осторожно - еда - część 3.

Ponad rok temu na łamach bloga polecałem rosyjski film dokumentalny - "Ostrożnie - jedzenie". Dwa filmy dokumentalne stanowiące całość opisujące eksperyment w którym zdrowy człowiek zmieniając dietę przytył i nabawił się problemów ze zdrowiem.Dziś chciałbym zaproponować obejrzenie kolejnego filmu z tego cyklu. Z uwagi na tematykę bloga, niniejsza recenzja poświęcona jest bardziej części poświęconej szkodliwości jedzenia, niż sposobom odzyskania zdrowia.

Fabuła filmu jest lustrzanym odbiciem eksperymentu opisywanego w dwóch poprzednich częściach. Dwoje ludzi z nadwagą, mających problemy zdrowotne przechodzą na dietę przypisaną przez lekarzy a w międzyczasie lekarze i dietetycy pokazują jakie są szkodliwe nawyki żywieniowe. Teza filmu jest prosta:  Jeżeli ludzie zachowywali by się na ulicy równie beztrosko co jedząc co popadnie, przeżyli by góra 3 do 5 minut.".

Omawianych jest wiele tematów.  Najpierw kwestia diet, które często zamiast leczyć, są przyczyną różnych chorób. Podane zostały przykłady diet i schorzenia do których doprowadzają. |Dieta wysokobiałkowa powodująca powstawanie kamieni żółciowych,  Dieta nisko-tłuszczowa, w przypadku której brak niezbędnych tłuszczów powoduje np problemy z oczami. Dieta wegetariańska u dzieci powodująca problemy ze wzrostem.

Po dietach omawiane są  problemy związane z nadwagą. Cukier, soki jako przyczyna nadwagi. Nadwaga jako bezpośrednia przyczyna depresji, niskiej samooceny, ale również problemów ze stawami, układem krążenia, a nawet poprzez wpływ na układ endokrynologiczny również na problemy związane z płodnością. Zgodnie ze stwierdzeniem z filmu: kobiety łykają różne preparaty, a wystarczyło zrzucić kilka kilogramów i problemy z brakiem możliwości zajścia w ciążę ustępują.

Kilka oskarżeń rzuconych zostaje w stosunku do soli (lepiej solić gotowe potrawy - w ten sposób używa się mniej soli). Podano przykłady niebezpiecznych produktów: puszki z rybą, które zawierają rakotwórczy benzopiren (przynajmniej według autorów filmu), ryby mrożone (i zamrażane wielokrotnie zanim trafią na półki).

Film stoi na wysokim poziomie, co nie znaczy, że pozbawiony jest wad. Pierwszą z nich jest brak jakichkolwiek odniesień do źródeł naukowych. We wszystkie twierdzenia lekarzy i dietetyków przyjdzie nam uwierzyć na słowo, bez jakiejkolwiek możliwości weryfikacji.

Ponadto krytykując diety autorzy wspomnieli, że w 80% przypadków osobom odchudzającym udaje się schudnąć, ale tylko w 5% przypadków utrzymać wagę w dłuższym okresie czasu (co niestety potwierdzam na swoim przykładzie). Sam film natomiast kończy się na etapie zrzucenia wagi przez bohaterów. Nie wiadomo, jakie skutki eksperyment miał w dłuższym okresie czasu - z wyjątkiem tego, że bohaterka przestała mieć problemy z depresją i odeszła od męża - może więc czeka nas 4 część - co zostało z prawidłowego odżywiania rok później?

Film polecam wszystkim, którzy znają rosyjski...

źródło:
Осторожно еда! Фильм 3


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz